Chronická nespavost trápí v dnešní době velké množství lidí. U někoho může jít o příznak deprese, jiným se v noci naopak prohánějí hlavou myšlenky na všechny potíže, kterým čelí ve svém životě. Poměrně běžná je i nespavost při úplňku, která sice nebyla zcela objasněna, ale pravděpodobně na ni má vliv neúplná noční tma. Co dalšího má nespavost na svědomí? A dá se proti ní nějak bojovat?
Kvalitní noční spánek je pro zdraví lidského organismu zcela klíčový. Bez něj bychom čelili opravdu vážné spánkové deprivaci, která má negativní dopad jak na naši psychickou pohodu, tak na tělesné zdraví, které může začít jejím vlivem nepozorovaně chátrat.
Mezi další negativa nedostatečného nočního spánku patří i zvýšené riziko nepozornosti, se kterou obvykle úzce souvisí nehody všeho druhu. Od těch dopravních po ty pracovní. Když k tomu přidáme ještě permanentní únavu a menší výkonnost, je naprosto pochopitelné, že se snažíte zakleté kolo nespavosti zlomit, a to jakýmkoliv existujícím způsobem.
Jelikož klasické léky na spaní nejsou dostupné pro každého a neodstraňují primární příčinu problému, určitě je vhodnější se zamyslet nad snáze dostupnými metodami, které můžete vyzkoušet už dnes.
AŠVA® je 100% přírodní adaptogen, který rozpustí váš stres a úzkosti. Udělejte první krok k lepší náladě s naším plnospektrálním extraktem z kořene ašvagandy s obsahem 7 % withanolidů.
Jak se projevuje nespavost?
Za nespavce považuje hodně lidí člověka, který si sice lehne večer do postele, ale trvá mu delší dobu, než se mu podaří úspěšně usnout. Ve skutečnosti ale projevů nespavosti existuje více. Může jít například o častější noční buzení, po kterém už nemůžete znovu usnout. Také můžete vstávat v opravdu brzké ranní hodiny, ale po takovém probuzení už zůstanete vzhůru.
Takový člověk pak může přes den vykazovat známky zvýšené únavy, podrážděnosti, časté změny nálad a zhoršené koncentrace.
Její nejčastější příčiny
U každého člověka má nespavost trochu jinou příčinu. Například těhotné ženy trápí zvětšující se břicho, kvůli kterému si nemohou lehnout do pohodlné pozice, pravidelné odskakování si na toaletu a kopání dítěte do vnitřních orgánů. Muži mohou mít zhoršený spánek kvůli častému nočnímu močení, za kterým mnohdy stojí nezhoubně zvětšená prostata, která se obvykle projevuje ve středním a starším věku.
Dále může být na vině:
- Stres
- Traumatická událost
- Změna prostředí (například kvůli stěhování nebo cestování)
- Nemoc a bolest
- Jet lag
- Deprese a úzkost
Zvýšené riziko nespavosti pak hrozí ženám v období menopauzy a po ní, lidem, kteří jsou chronicky nemocní, lidem, kteří trpí depresemi, lidem, kteří mají převážně sedavý způsob života a podobně.
Jak na nespavost?
Na nespavost můžete vyzkoušet pár tipů a triků, které by vám měly pomoci snáze usnout a odpočívat až do rána.
Vitánie snodárná
Vitánie snodárná, Withanie snodárná nebo také ašvaganda, je bylinka, která se těší zvýšené oblibě v indické Ayurvédě. (Především proto, že se dlouhodobě používá v indickém lidovém léčitelství.) Mezi její hlavní benefity patří redukce stresu a úzkostí. Vzhledem k tomu, že právě tyto dva faktory mohou mít na noční odpočinek negativní vliv, určitě se vyplatí tuto bylinku vyzkoušet. Kromě jiného, užívání ašvagandy se spojuje i s podporou spánku. Vzhledem k tomu, že tento benefit potvrzují i studie, při kterých se srovnával její účinek s placebem, rozhodně byste jí měli dát šanci.
Cvičení
Nespavost může vycházet i z nedostatečné fyzické aktivity během dne. Z toho důvodu se doporučuje začít pravidelně sportovat. (Pro začátek by mohla stačit i každodenní procházka na čerstvém vzduchu, i kdyby to bylo cestou z práce nebo na nákup.) Dále je dobrým pomocníkem jóga, která vás dovede zbavit stresu a napětí a která vás dokáže před spaním efektivně uklidnit.
Změna životního stylu
Spánku neprospívá nadměrná konzumace kofeinu, který se považuje za stimulant. Na spánek má ale negativní vliv i alkohol, takže se snažte jeho konzumaci snížit na minimum. Při nespavosti se také doporučuje nepodléhat nutkání dát si v průběhu dne šlofíka, protože pak nemusíte být dostatečně unavení večer. Pomoci by vám mohlo i čtení knihy před spaním, protože působení modrého světla z elektroniky může zmást vaše vnitřní hodiny, kvůli kterým si tělo myslí, že je ještě den.
Jak nyní postupovat?
Určitě se hodí v první řadě vyzkoušet dlouhodobé užívání doplňku stravy s obsahem ašvagandy, který je na přírodní bázi. Když ho navíc podpoříte cvičením a výše uvedenou změnou životního stylu, můžete brzy očekávat první pozitivní změny.
AŠVA® je 100% přírodní adaptogen, který rozpustí váš stres a úzkosti. Udělejte první krok k lepší náladě s naším plnospektrálním extraktem z kořene ašvagandy s obsahem 7 % withanolidů.