Domníváte se, že stres může způsobovat třeba bolest hlavy a zhoršenou náladu, ale na kůži nemá žádný efekt? Pak byste se nemohli víc mýlit! Existuje totiž něco, čemu se říká stresová vyrážka, která nemusí mít vždycky jasný původ. Jak ji poznat? A co se s ní dá dělat?
Trápí vás v poslední době nevysvětlitelné kožní problémy, se kterými si neví rady ani váš ošetřující lékař? Ne, nejde o sugesci. Někdy se za tímto jevem může schovávat zvýšená stresová zátěž, na kterou může tělo reagovat mnoha různými způsoby.
Než ale dospějete k poznání toho, co s vámi vlastně je, může to klidně nějakou dobu trvat. Do té doby můžete žít s nižším sebevědomím a strachem, že se další den na viditelném místě objeví něco nového.
Jak spolu stres s vyrážkou souvisí? A jak na ni?
Co znamená kožní vyrážka ze stresu?
Stres způsobuje v těle chemickou reakci, která zvyšuje citlivost a reaktivitu pokožky. Může také ztížit hojení už existujících kožních problémů.
AŠVA® je 100% přírodní adaptogen, který rozpustí váš stres a úzkosti. Udělejte první krok k lepší náladě s naším plnospektrálním extraktem z kořene ašvagandy s obsahem 7 % withanolidů.
Se stresem může v tomto směru souviset třeba:
- Akné
- Zhoršení ekzému nebo jiného kožního onemocnění (jako je třeba lupénka)
- Přechodný výskyt kopřivky
Jak se zbavit stresové vyrážky?
I když můžete bojovat s nechutí, únavou a nedostatkem času, snažte se nezanedbávat svou každodenní pečující rutinu. Vždy si (ráno i večer) najděte alespoň tři minuty na čištění pokožky a na její namazání krémem, což je považováno za úplné minimum.
Také nezapomínejte na pravidelnější pohybovou aktivitu, která může snížit stresovou zátěž a zlepšit prokrvení pokožky, ke které se snáze dostanou potřebné živiny. Každý den si navíc najděte alespoň 10 minut na svou oblíbenou činnost. Nesejde na tom, jestli je to čtení knihy nebo péče o domácí rostliny. Hlavní je, abyste měli příležitost alespoň na malou chvíli vypnout.
Hodně důležitý je i kvalitní spánek, který by měl trvat 7,5-9 hodin každou noc. A naprosto určitě se vyhněte pití alkoholu, kouření a užívání jiných návykových látek, protože jde o nebezpečnou berličku, která může problémy paradoxně ještě zhoršovat.
Další fyzické projevy stresu
Stres se samozřejmě neprojevuje jen na kůži, ale i v dalších oblastech našeho zdraví a pohody.
Patří k nim třeba:
- Pocit tlaku na hrudi
- Únava
- Problémy se spánkem
- Panické ataky
- Bolest hlavy
- Potíže s trávením
A mnoho dalších jevů, včetně poklesu libida a podrážděnosti. Z dlouhodobého pohledu pak může stres dokonce přispět i k rozvoji vyššího krevního tlaku nebo k problémům s emočním přejídáním.
Jak se zbavit stresu a úzkostí?
Mnoho z nás by si dozajista přálo, aby na stres a úzkosti v těle existoval nějaký jednoduchý vypínač, díky kterému bychom přestali podléhat negativním emocím a myšlenkám. Nic takového ale není, takže se musíme pokusit nad těmito problémy vyzrát zdravější životosprávou a důsledným dodržováním duševní hygieny.
Doplňkem docházení k terapeutovi nebo psychologovi, dostatku spánku, zdravějšího jídelníčku, odpočinku a pohybu dále může být například i užívání přírodního doplňku stravy s obsahem ajurvédské bylinky zvané ašvaganda.
Ta se v lidovém léčitelství nejčastěji doporučuje na duševní a tělesnou relaxaci a na podporu normální kvality spánku. Proto po ní často sahají nejen studenti, ale i lidé, kteří prochází stresujícím životním obdobím.
Než však nějaký doplněk stravy s jejím obsahem koupíte, vždy se na obalu přesvědčte, že obsahuje vysoké procento withanolidů. Na základě toho totiž poznáte, že je vybraný produkt opravdu kvalitní.
Zdroj
https://www.health.com/condition/stress/stress-rash – Stresová vyrážka (anglicky)
https://www.webmd.com/beauty/the-effects-of-stress-on-your-skin – Stres a jeho dopad na kůži (anglicky)
AŠVA® je 100% přírodní adaptogen, který rozpustí váš stres a úzkosti. Udělejte první krok k lepší náladě s naším plnospektrálním extraktem z kořene ašvagandy s obsahem 7 % withanolidů.